Welcome our website. Today :Saturday, August 24, 2019
CONTACT US 0(352) 625 52 55
HOME PAGE ABOUT US PRODUCTS ACTIVITIES
NEWS ONLINE ORDER REFERENCES CONTACT US
Kamış Hasır

Sıcacık kumların üstüne atıverdiğimiz ince hasır örtü, başımızın üstünde korunaklı, serin gölgeler yaratan hasır plaj şemsiyeleri, evlerimizi özenle döşediğimiz kalın hasır halılar... Hayatımıza girene kadar hangi zor işlemlerden geçtiğini, hasır yapımında kullanılan sazların hangi dünya cennetlerinde yetiştiğini bilsek, belki de öyküsü bir film şeridi gibi gözlerimizin önünde canlanıverir ve öyle umursamadan kullanamazdık onu.

     Sessizce süzülen sandalla birlikte ayrı bir dünyaya doğru sürüklendiğimizi hissederiz. Uçları sarı püsküllü, uzun sazlar bir perde gibi yükselir, çevreyle ilişkimizi keser. Sazların tepelerinden göğün mavisi görünür, ancak. Havada rüzgârla çoğalan bir hışırtı...


Bir de sazlardan oluşan bu dünyaya ait kuş sesleri ve böcek vızıltıları duyulur. Bazen de köylülerin söylediği bir türkü...

     "Gölün içindeki sazların fazlasının kesilmesi faydalı," diyor  ailenin reisi; "sazlar çoğaldıkları zaman çok su çekiyor. O zaman da göl bataklığa dönüşüyor." Saz sürekli kendiliğinden üreyebilen, gençleşen doğal kaynaklardan. Yani, kendiliğinden gür ve sık olarak yetişen sazlar için çapalama, gübreleme gerekmiyor.

  Bu nedenle saz kesimi sulak alanlar için zararsız bir ekonomik etkinlik. Ama, özellikle kış sonu ve ilkbahar aylarında saz kesimine ara verilmesi gerekiyor.

     Çünkü, bu aylar korunaklı, sık sazlıkları kendilerine yurt edinen kuşların üreme dönemine denk geliyor.

    Toplanan sazlıklar göz nuru ve alın teri ile yoğrularak biz insanlığın hizmetine ve gözüne hitap ederek, üretimin her safhasında farklı bir çeşit olarak karşımıza çıkıyor.

T: 0(352) 625 52 55© All Rights Reserved. .:: Tunalar-Hasırcılık Madencilik İnşaat Nakliye Tahaahüt San.Tic.Ltd.Şti. :Develi/Kayseri:. All rights reserved texts and pictures on our site. Permits and resources can be used.
Sitekobi Kobilerin Sitesi